Udun Bakımı ve Muhafazası

Uzun Yıllar boyunca udunuzu kullanabilmeniz için ud bakımını yapmanız ve iyi muhafaza etmeniz gerekir. Udu oda sıcaklığında muhafaza etmek gerekir. Ağaç kalitesinin bozulmaması için yılda bir cila yapılmalıdır. Ud çalınma esnasında ellerin temiz olması gerekir. Bu göğüs tahtasının temiz kalmasını ve tel ömrünün artmasını sağlayacaktır. Tellerin de altı ayda bir değişmesi ses kalitesinin yüksek seviyede kalmasına katkı yapacaktır. Uzun süre çalmayacaksanız telleri gevşek bırakmak iyi bir yöntemdir. Ud özellikle çalınmadığı zamanlarda çok iyi muhafaza edilmesi gereken bir müzik aletidir.

Udun ön tahtası (göğsü) açık renkli olduğundan kirlenmesi muhtemeldir. Udun göğsü ve teknesi hiçbir şekilde ıslak bez, sabun, alkol gibi kimyasal maddelerle temizlenmemelidir. Tekne üzerinde olabilecek toz veya lekeler kuru bez ile silinmelidir. Göğüs tahtası üzerinde lekeler oluşursa, imalatçısına danışarak, çok hafif zımpara ile temizlenebilir.
Burgulukların bakımı ilaçla yapılır, rahat dönmesi çok önemlidir. Burguların sıkışması gibi durumlarda sabun, yağ gibi maddeleri kullanmamak gerekir. Bu durumda da imalatçısına danışmak en iyi yoldur.

Ud çalınmadığı zamanlarda yüzüstü (göğsü üzerine) gelecek şekilde ışık alan bir dolap içerisinde muhafaza edilmelidir. Nemli, rutubetli ortamlar ve aşırı güneş ışığı alan ya da kapalı ve sıcak ortamlarda udu bulundurmak doğru değildir. Rutubetli bir ortamdaysanız, mümkün olan en az rutubetli yerde, ışık alan bir dolap içerisinde tutmak iyi bir yöntemdir.
Udu taşırken mutlaka çanta kullanılmalıdır, günümüzde fiberglas çantalar ud taşınması için en iyi yöntemlerden biridir.